Osoby korzystające z miedzianych naczyń kuchennych prawdopodobnie zastanawiają się, jak o nie dbać. Przecież ten rodzaj naczyń bardzo dobrze przewodzi ciepło. Łatwo się nagrzewa, dlatego należy unikać wstępnego podgrzewania patelni. W przypadku przegrzania patelni, blaszana okładzina może ulec uszkodzeniu, a metal może się stopić. Poniżej podano kilka prostych sposobów dbania o miedziane naczynia kuchenne.
Aby wyczyścić miedziane naczynia kuchenne, można zastosować domowej roboty pastę czyszczącą i szorować powierzchnię miękką ściereczką, wykonując niewielkie ruchy okrężne. Po wypolerowaniu dokładnie spłukać i osuszyć czystą, miękką ściereczką. W razie potrzeby można również posmarować patelnię olejem mineralnym, aby zapobiec jej dalszemu matowieniu. W przeciwieństwie do stali nierdzewnej i innych metali niereaktywnych, miedziane naczynia kuchenne są bardzo trwałe i równomiernie rozprowadzają ciepło.
Choć usunięcie zielonej patyny jest łatwe, należy unikać narażania miedzi na działanie substancji kwaśnych lub żrących. Choć zmatowienie nie będzie miało wpływu na działanie naczynia, im dłużej będziesz czekać, tym więcej zmatowień będzie się tworzyć. Im dłużej będziesz zwlekać, tym bardziej zmatowienie będzie się pogłębiać, a proces czyszczenia stanie się trudniejszy. Dobrą zasadą jest polerowanie miedzianych elementów raz na sześć miesięcy. Jeśli są one eksponowane, można je polerować częściej.
Jeśli masz problemy z usunięciem zmatowienia z miedzianych naczyń kuchennych, możesz spróbować zastosować pastę z soli i soku z cytryny. Pasta działa jak łagodny środek ścierny i powinna być nakładana na miedzianą powierzchnię na kilka minut. Jeśli nadal nie udaje się usunąć zmatowienia, można zastosować roztwór gotujący. Mieszanka soku z cytryny i sody oczyszczonej również dobrze nadaje się do usuwania plam i zmatowienia.
Po wyczyszczeniu garnków należy je dokładnie wysuszyć. Należy pamiętać, że kwasy i materiały ścierne pozostawiają na powierzchni miedzi nierówne plamy. Zaleca się również osuszenie miedzi miękką szmatką i ponowne jej wypolerowanie. Zawsze pamiętaj, aby po czyszczeniu całkowicie wysuszyć miedź. Sodę oczyszczoną można zastąpić solą. Jeśli obawiasz się, że możesz uszkodzić powierzchnię miedzi, zawsze możesz użyć komercyjnego środka do czyszczenia miedzi.
Jeśli tylko użytkownik wie, jak dbać o miedziane naczynia kuchenne, może ich używać przez wiele lat. Nie należy ich jednak wkładać do zmywarki. Zmywarka może uszkodzić miedź poprzez wprowadzenie chloru do wody. Z czasem miedź zacznie się utleniać i wykruszać, co będzie wymagało częstszego polerowania i czyszczenia. W tym artykule wyjaśniono, jak prawidłowo dbać o miedziane naczynia kuchenne i podano kilka wskazówek, które pomogą utrzymać je w dobrym stanie.
Do czyszczenia miedzianych naczyń kuchennych można używać artykułów gospodarstwa domowego, takich jak sok z cytryny i kamień winny. Należy jednak pamiętać, aby nie szorować ani nie drapać, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wykończenia powierzchni. Miedź można przecierać za pomocą padów z wełny stalowej lub gąbki ściernej. Należy jednak pamiętać, aby nie przecierać miedzianej patelni lub garnka materiałami ściernymi i unikać stosowania kwasów.
Sok z cytryny to kolejny sposób na czyszczenie miedzi. Mieszanka soku z cytryny i białego octu destylowanego to skuteczny sposób na czyszczenie miedzianych naczyń kuchennych. Mieszanina ta ma silne właściwości ścierne i pozwala pozbyć się większości plam. Mieszankę należy pozostawić na miedzianych naczyniach na 15 sekund przed ich spłukaniem. Jeśli na miedzianą patelnię został naniesiony sok z cytryny, zmyje on zmatowienia.
Jeśli zauważysz, że miedziane naczynia kuchenne straciły swój blask, polerowanie ich może przywrócić im pierwotny wygląd. W tym celu należy użyć ciepłej wody i płynu do mycia naczyń, a następnie wyszorować miedź miękką szmatką lub gąbką. Następnie użyj soli, aby przywrócić miedzi blask. Po zakończeniu czyszczenia należy spłukać miedziane naczynia ciepłą wodą i osuszyć je miękką ściereczką. Może to potrwać kilka prób, ale w końcu będą wyglądać jak nowe.
© Copyright. All Rights Reserved.