Czerwonobrązowy metal, miedź, jest obfitym i wszechstronnym zasobem, który jest powszechnie wydobywany. Chociaż miedź nie jest standardem monetarnym, jest towarem powszechnie sprzedawanym na światowych rynkach towarowych. Ceny miedzi zmieniają się w zależności od popytu i podaży. Miedź jest znacznie tańsza niż większość innych metali i ma wiele zastosowań. Dowiedz się więcej o zastosowaniach miedzi, jej kopalniach i wykorzystaniu. Ponadto miedź nie jest standardem monetarnym, co oznacza, że jej cena zależy od podaży i popytu.
Miedź występuje naturalnie w środowisku i rozprzestrzenia się w wyniku procesów naturalnych. Jednak działalność człowieka doprowadziła do zwiększenia ilości miedzi w środowisku. Na brzegach rzek tworzą się złoża miedzi, a miedź pochodząca ze spalania paliw kopalnych przedostaje się do atmosfery. Po przedostaniu się do atmosfery pozostaje w niej przez dłuższy czas, zanim powróci do gleby. Z tych powodów miedź jest wykorzystywana w wielu różnych produktach. Miedź jest doskonałym przewodnikiem elektryczności i może być wykorzystywana do różnych celów budowlanych.
Cena miedzi jest bardzo zróżnicowana, ale czynniki, które mają największy wpływ na jej ceny, to stan gospodarki światowej, wzrost gospodarczy i rynek mieszkaniowy. Na przykład rozwój infrastruktury wpływa na ceny miedzi. Jednak nadmiar i niedobór miedzi są również czynnikami wpływającymi na ceny. W okresie spowolnienia gospodarczego popyt na miedź może się zmniejszyć lub nawet spaść, ponieważ projekty wymagające dużych ilości tego metalu są opóźniane lub anulowane. Miedź jest zatem bardzo wrażliwa na tempo wzrostu gospodarczego na świecie.
Miedź występuje w zewnętrznej warstwie Ziemi, jest więc pierwiastkiem występującym naturalnie, który człowiek może wykorzystywać bez konieczności oczyszczania. Ponieważ miedź bardzo wolno reaguje z tlenem, była używana w starożytnych cywilizacjach bez dodatkowego oczyszczania. Miedź zmienia również kolor z jasnopomarańczowego na brązowy, ale w wodzie ulega korozji, przekształcając się w węglan o zielonym zabarwieniu. Miedź jest używana do budowy przewodów elektrycznych, a także do gotowania.
Do głównych krajów produkujących miedź należą Chiny, Rosja, Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Japonia i kilka krajów Europy Wschodniej. Oczekuje się, że w przyszłości kraje te będą głównymi konsumentami miedzi. Miedź jest szeroko wykorzystywana w budownictwie do budowy instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz do ochrony przed warunkami atmosferycznymi domów i budynków komercyjnych. Minerał ten występuje bardzo obficie w skorupie ziemskiej, ale jego produkcja nie jest wystarczająca, aby zaspokoić popyt. Miedź znajduje się także w wielu innych produktach, a recykling jest głównym źródłem miedzi dla przemysłu handlowego i wytwórczego.
Miedź jest ważnym minerałem śladowym, niezbędnym dla wszystkich organizmów żywych. Wchodzi w skład kompleksu enzymów oddechowych - oksydazy cytochromu c. Miedź występuje głównie w wątrobie, mięśniach i kościach. Jest również produkowana w masywnych gwiazdach i występuje w skorupie ziemskiej w ilości około 50 części na milion. Miedź występuje w wielu minerałach, w tym w tlenkach miedzi, siarczkach miedzi i miedzi rodzimej.
Miedź jest wykorzystywana w wielu przedmiotach, z których korzystamy na co dzień. Jest miękka, mocna i ma niezwykłą przewodność elektryczną. Można ją stosować w instalacjach hydraulicznych, naczyniach kuchennych, komponentach elektrycznych i elektronice. Można go nawet znaleźć w monetach i Statule Wolności. Jest jednym z najstarszych metali powszechnie używanych, a jej historia sięga około 10 000 lat temu. Miedź jest także używana w stopach, w tym w brązie, mosiądzu i srebrze.
Ponieważ miedź jest tak użyteczna i uniwersalna, ludzie używali jej już 9000 lat p.n.e. W rzeczywistości miedź jest jednym z pierwszych metali, których ludzie używali w jakichkolwiek ilościach. Najwcześniejsi miedziarze używali jej w dużych ilościach, ponieważ łatwo było ją młotkować w arkusze, wyginając i obrabiając je w skomplikowane kształty. Starożytne stopy miedzi były często wykorzystywane do zastosowań, które wymagały połączenia odporności na korozję i wytrzymałości. Stopy miedzi i brązu pozostawały popularnymi materiałami dekoracyjnymi przez całe średniowiecze i do czasów rewolucji przemysłowej.
Miedź jest czerwonopomarańczowym metalem nieżelaznym. Jest doskonałym przewodnikiem elektryczności i bardzo dobrze przewodzi zarówno ciepło, jak i światło. Występuje w przyrodzie w stanie czystym, ale powszechnie jest stopem z cyną. Jest cennym metalem wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu, a jej zastosowanie ma duże znaczenie dla gospodarki światowej. Miedź ma wiele zastosowań i korzyści, między innymi w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.
© Copyright. All Rights Reserved.